Higiena jest kluczowa - o odzieży medycznej

amówienia konkretnych środków przeznaczonych do gabinetów medycznych. W zależności od bieżących potrzeb mogą to być zarówno leki i środki opatrunkowe, jak i narzędzia oraz sprzęty medyczne. Przy ich wykorzystaniu lekarz przyjmując

Higiena jest kluczowa - o odzieży medycznej

Kupowanie środków dla gabinetów medycznych

Kupowaniem środków dla gabinetów medycznych zajmują się właściciele tych gabinetów lub osoby do tego wyznaczone. One dokonują także zamówienia konkretnych środków przeznaczonych do gabinetów medycznych. W zależności od bieżących potrzeb mogą to być zarówno leki i środki opatrunkowe, jak i narzędzia oraz sprzęty medyczne. Przy ich wykorzystaniu lekarz przyjmujący w gabinecie medycznym będzie mógł udzielać pomocy zgłaszającym się do niego osobom chorym. Natomiast samym dostarczaniem środków dla gabinetów medycznych zajmują się ośrodki, w których dokonano zakupu tego rodzaju środków, a ich odbiór należy już do obowiązków osób kierujących placówkami medycznymi. Mogą one jednak zamawiać ich dostarczenie bezpośrednio do gabinetu medycznego.


Zasada działania defibrylatora

Defibrylator oddziałuje na mięsień sercowy prądem stałym o odpowiednio dużej energii (wyrażanej w dżulach). Celem defibrylacji jest wytłumienie chaotycznych impulsów elektrycznych, które przepływają przez serce i umożliwienie mu powrotu do normalnej, regularnej pracy. Ze względu na kształt fali energii dostarczanej przez defibrylator, wyróżnia się defibrylatory jednofazowe i dwufazowe. Zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji z roku 2010, dotyczącymi strategii defibrylacji, zalecane są następujące wyładowania:

defibrylator jednofazowy:
pierwsze wyładowanie ? 360 J,
drugie i kolejne wyładowania ? również 360 J;
defibrylator dwufazowy:
pierwsze wyładowanie ? od 150 do 200 J,
drugie i kolejne wyładowania ? od 150 do 360 J.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Defibrylator


Jak używać rękawiczek medycznych?

Ze względu na ryzyko uszkodzenia rękawiczek, zespół chirurgiczny musi dokładnie umyć ręce, aby zminimalizować ryzyko zakażenia, jeśli ich ciągłość zostanie przerwana6. Nawet przy używaniu rękawiczek podczas kontaktu z pacjentem, brak zwykłego mycia rąk (wodą z mydłem) po ich zdjęciu, nie zapewnia całkowitej ochrony wystarczającej np. do spożywania pokarmów7. Do innych częstych błędów zalicza się korzystanie z tej samej pary rękawiczek przy kontakcie z więcej niż jednym pacjentem lub z różnymi partiami ciała o innym stopniu czystości u jednego pacjenta7. Po użyciu rękawiczki należy natychmiast zdjąć, co wykluczy możliwość dotknięcia i zabrudzenia różnych powierzchni, a następnie wrzucić do specjalnie oznakowanych pojemników7.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/R%C4%99kawiczki_medyczne