Przydatność i praktyczność klimatyzacji w domu

w domu czy mieszkaniu to dość oczywista sprawa przy budowie czy planowaniu budynku. Mało kto jeszcze 10 lat temu myślał także o schładzaniu pomieszczeń, gdy upał da się mocno we znaki. dlatego też dzisiaj sporo osób kupuje klimaty

Przydatność i praktyczność klimatyzacji w domu klima gdańsk
Wydajność termiczna biura z pewnością ulegnie znacznej poprawie przy klimatyzacji. Czy warto inwestować w , oczywiście, że tak- przeczytaj dlaczego.

Klima do każdego domu

Kwestie ogrzewania w domu czy mieszkaniu to dość oczywista sprawa przy budowie czy planowaniu budynku. Mało kto jeszcze 10 lat temu myślał także o schładzaniu pomieszczeń, gdy upał da się mocno we znaki. dlatego też dzisiaj sporo osób kupuje klimatyzatory typu split i montuje je w pomieszczeniu, gdzie przybywa się najwięcej czasu. Takie urządzenia składają się z dwóch części, jednej wewnętrznej, która montowana jest przy suficie oraz z części zewnętrznej, która odpowiedzialna jest za doprowadzenie chłodnego powietrza do wewnątrz.

To najprostsza konstrukcja, która daje się zastosować w większości istniejących budynków. Wystarczy jedynie wybić kilka dziur w ścianie i gotowe. Co prawda jest to mało eleganckie i niektórym może się to nie spodobać, ale pewnie zmieniliby zdanie w bardzo upalny dzień.


Klimatyzacja tylko dla bogaczy?

Czasy kiedy klimatyzacja była domeną bogaczy się skończyły, dzisiejsze ceny urządzeń są przystępne dla większej ilości społeczeństwa. Nie tylko nowo budowane budynki są wyposażone w klimatyzacje, ponieważ bardzo dużo osób decyduje się na klimatyzację również w starszych budynkach. Głownie ze względu na wygodę późniejszego użytkowania budynku.

Montaż klimatyzacji w gotowym budynku jest dość skomplikowany i z pewnością nie będzie wyglądało to tak estetycznie jak w przypadku klimatyzacji montowanej w trakcie budowy w budynku, który został zaprojektowany z uwzględnieniem miejsca dla klimatyzatora. Cena takiej modernizacji może zamknąć się w pięciu tysiącach, ale ostateczna wycena zależy głównie od wyboru urządzenia, jego przeznaczenia i jakości.


Klimatyzacja i czynniki chłodzące

Początkowo jako czynnik chłodzący stosowano od XIX wieku do lat 1920. dwutlenek węgla. Został on wyparty przez czynniki z grupy fluoryzowanych węglowodorów, które mogły być stosowane przy niższym ciśnieniu roboczym w układzie chłodzącym. Po wycofaniu fluorowęglowodorów stosowano czynnik R12 (dichlorodifluorometan), który miał dobre właściwości termodynamiczne i wolno ulatniał się z układu chłodzącego. Jako szkodliwy dla warstwy ozonowej został zgodnie z podpisanym w 1987 roku Protokołem Montrealskim wycofany z użytku. W następnych latach stosowany był czynnik R134a (tetrafluoroetan) o dobrych właściwościach termodynamicznych, jest on jednak gazem cieplarnianym o bardzo wysokim indeksie GWP (1300).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Klimatyzacja