Wszystko co chcesz wiedzieć o konserwacji i czyszczeniu skór

skór.Skóra jako materiał na odzież i mebleSkóra to świetny materiał na meble oraz obicia, czy odzież. Jest dość wytrzymała i stosunkowo łatwa w czyszczeniu, niestety jest też drogim materiałem, a raz uszkodzona jest bardzo ciężka

Wszystko co chcesz wiedzieć o konserwacji i czyszczeniu skór Odzież ze skóry sprawia wiele trudności z pielęgnacją i utrzymaniem jej w czystości. Na szczęście możemy skorzystać z usług profesjonalistów: , albo zakupić renomowane środki do skór.

Skóra jako materiał na odzież i meble

Skóra to świetny materiał na meble oraz obicia, czy odzież. Jest dość wytrzymała i stosunkowo łatwa w czyszczeniu, niestety jest też drogim materiałem, a raz uszkodzona jest bardzo ciężka do naprawy i niestety po dużym uszkodzeniu nadaje się jedynie do wyrzucenia.

Na szczęście są specjalistyczne firmy zajmujące naprawą i czyszczeniem skór na meblach oraz całej odzieży skórzanej w tym butów. Skóra w rękach fachowca będzie bezpieczna, a po odebraniu odnowionej sztuki bez problemu zobaczymy różnicę. Decydując się na coś skórzanego należy mieć na uwadze to, że o ten materiał trzeba odpowiednio dbać.


Skóra w samochodzie

Skórzana tapicerka w samochodach to świetne i eleganckie rozwiązanie, uwielbiane przez wielu miłośników motoryzacji. Siedzenia w aucie narażone są na różnego rodzaju zabrudzenia oraz uszkodzenia, więc ich posiadacze razem z autem kupili pewnie garść kosmetyków na tą tapicerkę właśnie.

Regularna pielęgnacja pozwoli uniknąć wydatków związanych z renowacją skóry w naszym aucie, jednak jeżeli wozimy w tym aucie zwierzęta to pewnie nie unikniemy napraw. Dlatego warto chronić tapicerkę, gdy przewozimy coś co może ją uszkodzić.


Proces garbowania skór

Skórę ściągniętą ze zwierzęcia rozwieszano do wyschnięcia (tylko gdy nie można było od razu przystąpić do garbowania), następnie moczono ok. 2 doby w wodzie, po czym usuwano z wewnętrznej strony skóry resztki tkanek podskórnych (tzw. mizdrowanie). Skóry płukano i rozwieszano do obcieknięcia.

Przed przystąpieniem do właściwego garbowania, ściągniętą ze zwierzęcia skórę należy poddać zabiegom wstępnym (tzw. warsztatowi mokremu), mającym na celu usunięcie włosów i rozluźnieniu tkanki skórnej. W tym celu na skórę umieszczoną w dołach wyłożonych połówkami belek i wylepionych gliną, działano substancjami o charakterze zasadowym. Najczęściej stosowano popiół drzewny lub wapno gaszone (np. w Nowym Targu odkryto dół z 2. połowy XII wieku ze skórami przemieszanymi z iłem, popiołem i wapnem).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Garbowanie